Resources
See our list of recommended sources that may help you find a free content for your educational activities.
Site: | Digital Skills 4 You(th) |
Course: | Digital Rights and Obligations Final |
Book: | Resources |
Printed by: | Guest user |
Date: | Thursday, 21 November 2024, 5:46 PM |
Open Educational Resources
Open Educational Resources (OER) are teaching and learning materials that you may freely use and reuse at no cost, and without needing to ask permission. Unlike copyrighted resources, OER have been authored or created by an individual or organization that chooses to retain few, if any, ownership rights.
In some cases, that means you can download a resource and share it with colleagues and students. In other cases, you may be able to download a resource, edit it in some way, and then re-post it as a remixed work. How do you know your options? OER often have a Creative Commons license or other permission to let you know how the material may be used, reused, adapted, and shared.
Difference between free and open
Open educational resources are and always will be free in digital form, but not all free resources are OER. Free resources may be temporarily free or may be restricted from use at some time in the future (including by the addition of fees to access those resources). Moreover, free resources which may not be modified, adapted or redistributed without express permissions from the copyright holder are not OER.
Classroom
2.0 www.classroom20.com
Classroom
2.0 is a free, community-supported network for educators and social workers. It
provides experience and good practice examples sorted by subject, tool, and
area.
Khan Academy www.khanacademy.org
Khan Academy offers practice exercises and instructional videos. It includes math, science, computer programming, history, art history, economics, and more. Lots of the contents are translated into many languages.
TeacherTube www.teachertube.com
An online community for sharing instructional videos
OER
Commons www.oercommons.org
OER Commons is a freely accessible online library that allows teachers and others to search and discover open educational resources (OER) and other freely available instructional materials.
- Pomoc učitelům www.pomocucitelum.cz
Teachtoday
Teachtoday is an initiative of Deutsche Telekom AG., which provides lots of materials and practical tips for promoting media literacy among children and young people.
Geogebra
Geogebra is a platform to promote mathematical skills.
Lehreronline
This is the online portal for many teaching ideas and lots of materials for teachers.
Resources on IPR - global
Course on Creative CommonsIf you are interested in details we highly recommend this course tackling OER, Creative Commons, and public domain. https://training.instructure.com/courses/1276118/modules
FAQ on copyright
The EUIPO has prepared a list of FAQs with answers. Some of them are relevant for you and your class. Use them as topics for discussion.
https://euipo.europa.eu/ohimportal/cs/web/observatory/faqs-on-copyright (choose your language first)
Legislativa
Přehled nejdůležitější legislativy vztahující se k problematice ochrany duševního vlastnictví a poskytování licencí.
- Obchodní zákoník: Zákon č. 513/1991 Sb., zejména §508-515
- Nový Občanský zákoník: Zákon č. 89/2012 Sb. Nový občanský zákoník je platný od 1. 1. 2014.
- Starý Občanský zákoník: Zákon č. 40/1964 Sb. Starý občanský zákoník se používá pouze pro případy vztahující se k době do 31. 12. 2013
- Autorský zákon - Zákon č. 121/2000 Sb.
- Trestní zákoník - Zákon č. 40/2009 Sb., zejména §268-271.
Soubor zákonů ošetřujících ochranu průmyslového vlastnictví:
- Zákon č. 14/1993 Sb., o opatřeních na ochranu průmyslového vlastnictví (pdf)
- Zákon č. 221/2006 Sb., o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví (pdf)
- Zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách (pdf)
- Zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení, (pdf)
- Zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích, (pdf)
- Zákon č. 206/2000 Sb., o ochraně biotechnologických vynálezů, (pdf)
- Zákon č. 173/2002 Sb., o poplatcích za udržování patentů a dodatkových ochranných osvědčení pro léčiva a pro přípravky na ochranu rostlin a o změně některých zákonů (pdf)
- Zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech, (pdf)
- Zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů. (pdf)
- Zákon č. 529/1991 Sb., o ochraně topografií polovodičových výrobků, (pdf)
- Zákon 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (pdf)
Instituce
Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV)
ÚPV je ústředním orgánem státní správy ČR na ochranu průmyslového vlastnictví. Systém ochrany práv k předmětům průmyslového vlastnictví spočívá v tom, že ke vzniku těchto práv je třeba výroku (rozhodnutí) státního orgánu, kterým je právě Úřad průmyslového vlastnictví. Práva k předmětům průmyslového vlastnictví se zapisují do rejstříků vedených ÚPV, které jsou veřejně přístupné. Jako orgán veřejné správy je Úřad rovněž gestorem mezinárodních smluv na ochranu průmyslového vlastnictví, jimiž je Česká republika vázána. Do jeho působnosti náleží také podpora rozvoje a ochrany průmyslového vlastnictví.
- rozhoduje v rámci správního řízení o poskytování ochrany na vynálezy, průmyslové vzory, užitné vzory, topografie polovodičových výrobků, ochranné známky, zeměpisná označení a označení původu výrobků a vede příslušné rejstříky o těchto předmětech průmyslových práv
- vykonává činnost podle předpisů o patentových zástupcích
- získává, zpracovává a zpřístupňuje fond světové patentové literatury
- zabezpečuje plnění závazků z mezinárodních smluv z oblasti průmyslového vlastnictví, jichž je Česká republika členem
- aktivně se účastní spolupráce s jinými orgány státní správy při prosazování průmyslových práv
- spolupracuje s mezinárodními organizacemi a národními úřady jednotlivých států na poli průmyslového vlastnictví
Komora patentových zástupců a patentoví zástupci
Komora je právnickou osobou - samosprávným profesním sdružením všech patentových zástupců v ČR, zřízeným ze zákona č. 417/2004 Sb., o patentových zástupcích. Komora je garantem profesní zdatnosti patentových zástupců a vydává jim osvědčení pro výkon činnosti. Plní dvojí úlohu: jednak chrání a prosazuje zájmy patentových zástupců, jednak prostřednictvím svých volených orgánů dohlíží na řádný výkon jejich činnosti. Shledá-li profesní pochybení, provádí disciplinární řízení a rozhoduje o disciplinárních opatřeních.
Patentový zástupce je technicky i právně erudovaný odborník s nejméně tříletou praxí v oboru průmyslového (duševního) vlastnictví, který složil odbornou zkoušku u Úřadu průmyslového vlastnictví a složil také zákonný slib do rukou předsedy Komory. Je zapsán v rejstříku patentových zástupců, který vede Komora patentových zástupců a má od Komory osvědčení pro výkon činnosti.
Patentový zástupce poskytuje odbornou pomoc ve věcech průmyslového (duševního) vlastnictví fyzickým i právnickým osobám. Posuzuje a radí, který druh ochrany je pro technické řešení nejúčinnější a podle předpisů i právních zvyklostí koncipuje nároky na ochranu a zpracovává požadované podklady.
Ministerstvo kultury ČR (MK ČR)
MK ČR se zabývá ochranou práva autorského. Tato ochrana spočívá v několika rovinách. Odbor autorského práva Ministerstva kultury vyhodnocuje úroveň ochrany práva autorského a práv s ním souvisejících a navrhuje vhodné legislativní úpravy a jiná opatření k ochraně těchto práv podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána. MK ČR:
- Je gestorem odborné účasti České republiky
ve Světové organizaci duševního vlastnictví (WIPO/OMPI) a v úmluvách a
smlouvách spravovaných touto organizací, dále v Dohodě o obchodních aspektech
práv k duševnímu vlastnictví (TRIPS), uzavřené v rámci dohod o Světové obchodní
organizaci (WTO), jakož i v dalších mezinárodních smlouvách.
- Je kontaktním místem ochrany autorského
práva a práv s ním souvisejících v rámci informačního systému ochrany duševního
vlastnictví vytvářeného podle usnesení vlády č. 330 ze dne 14. dubna 1999,
kterým vláda schválila Koncepci boje proti kriminalitě v oblasti duševního
vlastnictví.
- Uděluje oprávnění k výkonu kolektivní správy práv podle zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon). V rozsahu vymezeném tímto zákonem dohlíží nad činností kolektivních správců práv a spolupracuje s nimi při ochraně práv českých i cizích autorů a ostatních nositelů práv. Mezi kolektivní správce patří např. OSA, DILIA, OOA-S, GESTOR, OAZA .
- Vede seznam zprostředkovatelů kolektivních a hromadných smluv uzavíraných mezi uživateli předmětů ochrany podle autorského zákona a kolektivními správci práv.
Další zdroje
Faladová Adéla. Vybrané otázky autorského práva pro potřeby škol
- Copyright compact
With its website Urheberrecht.de, the professional association of legal journalists provides a compact and easy-to-understand overview of the comprehensive topic of copyright.
- Originale setzen zeichen
Microsoft's educational initiative "Originale setzen Zeichen" (Originals set a sign) aims to raise awareness of legal regulations in the digital world. The website contains many low-threshold materials and project proposals that can be easily worked on with children and young people.
- Laws on the Internet
Find online the legal basis for dealing with copyright in Germany.